Autorské potlače látok alebo ako tiež vzniká identita módnej značky Part 2

Ak ste si už mali možnosť prečítať náš prvý blog o autorských potlačiach JK Klett dozvedeli ste sa, že takýto krásny farebný kúsok oblečenia nielen pozdvihne náladu, ale ním zároveň dokážete vyjadriť omnoho viac. Ak ste si ho ešte neprečítali a ešte neviete aké náročné môžu byť začiatky vytvárania identity módnej značky, tu nájdete jeho prvú časť.

Kolekcia La Poesia je pokračovaním mojej vízie pri tvorbe imidžu JK Klett a náš kreatívny tím rozširuje výtvarníčka Vladimíra Ilkovičová. S Vlaďkou sme sa určitý čas sledovali na sociálnych sieťach. Upútali ma jej umelecky a výtvarne čisté príspevky i harmónia v jej tvorbe a zvedavo som ju oslovila.To boli začiatky našej dodnes pretrvávajúcej kreatívnej spolupráce.  La Poesia v sebe spája inšpirácie z orientálneho paisley vzoru, tradične používaného v Perzii už od 18.storočia v odevoch vyrobených z kašmíru, a moju myšlienku skrytých motívov z ríše zvierat. Tento elegantný a zároveň hravý vzor aj dnes vyvolá značný údiv u mojich klientiek, ktoré na prvý pohľad zaujala síce jeho farebná súhra, no väčšina z nich prehliadla detaily 3 motívov, dômyselne poschovávaných v jeho pozadí. Ak ste v tomto momente začali hľadať naše malé tajomstvo vo vzore látky, prezradím vám len toľko, že ide o 3 druhy hmyzu. Ak ich vaše oko na fotke nepostrehlo, budete si náš blog musieť prečítať dokonca, aby ste odhalili, ktoré to vlastne sú. Fotografie na kampaň sa pripravovali v oddychovom prostredí lesoparku pri Košiciach, čím sa ešte viac umocnil dojem, ktorý som chcela La Poesiou evokovať, a tým je prepojenie tradície a prírody. Zaujímavé sú tiež detaily ručných výšiviek niektorých modelov, ktoré jej dodávajú ľahký nádych boho štýlu symbolizujúci neviazanosť, pohodu a slobodu. Aj preto sa k nej s obľubou vraciam nielen ja, ale aj moje klientky.

Pohodová a úspešná spolupráca s Vlaďkou pokračuje vlastne dodnes a jej prínos je viac či menej cítiť v každej ďalšej spolupráci. Vzhľadom na jarno/letnú premiéru kolekcie Inspira mi jej výtvarne spracovanie bolo jasné od momentu, keď sme na nej začali pracovať. Jej dúhové prevedenie teplých tónov je symbolom radosti zo slnečných letných dní. Túto náladu a pocity nesporne  umocnil aj spôsob fotenia  za súmraku a na strechách výškových budov s výhľadom na večerné mesto, akoby sme sa aspoň raz chceli dotknúť oblohy.  Na výrobe materiálov som  po prvýkrát spolupracovala s domácou českou firmou Weba, ktorá moje náročné požiadavky na vytvorenie paisley motívu aj v samotnom vzore kvalitných bavlnených jednofarebných tkanín dokázala zdarne realizovať.  Čo v realite znamená, že farebný návrh potlače bol prenesený do samotného materiálu, na ktorý sa netlačí, ale tká, čím vznikali jedinečné brokátové materiály. Tento proces pre mňa opäť znamenal obrovský posun po technickej stránke výroby. Materiály, vďaka svojej úžasnej schopnosti kombinovať ich s ostatnými modelmi v multi farebnom prevedení, skutočne zožali veľký úspech u našej klientely. Tak Inspira ako aj La Poesia boli zvečnené šikovným a kreatívnym Vladimírom Lörincom @lorincvladimir, s ktorým nás spájajú už dlhé produktívne roky spolupráce. Tentokrát  sme ju nafotili s prekrásnu herečkou a modelkou Olgou Plojhar Bursikovou @olga.plojhar.

Výrazná La Poesia a farbami hrajúca Inspira vo mne vyvolali potrebu navodiť pri ďalšej tvorbe už pokojnú a kľudnú  atmosféru. Vzniká tak kolekcia Grace na obdobie jeseň/zima, v ktorej prevláda červená farba s podtónom elegantnej šedej, čiernej a samozrejme mojej obľúbenej modrej. Určite vám neuniklo, že práve modrá figuruje v každej jednej kolekcii JK Klett vo všetkých svojich farebných tónoch. Je to taký môj farebný talizman. Ak u vás kolekcia Grace vyvoláva jemný pocit pánskeho nádychu, nemýlite sa. Práve v nej som sa snažila skombinovať okrem modelov s mojim klasickým ženským romantickým rukopisom aj radu minimalistických modelov. Dezén potlače bol navrhnutý aj s ohľadom na rastúci počet obdivovateľov mužskej časti nášho publika, a tiež s prihliadnutím na trend unisex módy. Kolekcia Grace bola fotená na malebnom ostrove Guadalupe v Tichom oceáne, kde jej vzor nádherne zapadal do jeho exotického prostredia. Za spúšťou stála uznávaná a talentovaná česká fotografka Lucie Robinson @lucierobinsonphoto a tvárou Grace bola česká modelka a Miss Českej republiky 2008 Zuzana Jandová @zuzana_jandova.

Možno mi to nebudete veriť, ale jemná a nadýchaná kolekcia Integrity bola na spracovanie najnáročnejšia. Keďže sa nám s Vlaďkou aj napriek neúnavnej snahe dlho nedarilo moje myšlienky dokonale preniesť do návrhu potlače, bola som takmer rozhodnutá dizajn úplne zmeniť a začať takpovediac od nuly. Som veľmi rada, že sme obe trpezlivo vytrvali, pretože aj vďaka svojej jemnosti a neutrálnosti mala kolekcia obrovský úspech hlavne v Čechách, kde naše klientky s farebnosťou ešte stále bojujú. Jej jemnosť je vyjadrená vzorom potlače v háčkovanom štýle, ktorý je len umocnený použitím najkvalitnejších krajkových ozdobných prvkov vo väčšine modelov. Modrá a béžová farba, ktoré v nej prevládajú, symbolizujú more, oblohu, piesok a púštne duny, ako ste to už z našej kampane určite správne postrehli. Prirodzenou voľbou pre fotenie kampane Integrity bola preto púšť Al Qudra. V Spojených Arabských Emirátoch a v Dubaji sme zostali aj pri voľbe ľudí, ktorí za ňou stoja. Práve tu začala naša spolupráca s dynamickým manželským duom Veronika a Mark Hobson, @veronika_photography a @markhobz. Kolekciu Integrity pre našu kampaň stelesnila úspešná americká modelka Amanda Kaye @amandakayep a Aydin Momtaz @forever.aydin.

Keď som v roku 2018/2019 začala tvoriť novú kolekciu na jeseň/zimu 2019, pociťovala som určite viac ako kedykoľvek predtým, ako rýchlo a pokrokovo sa mení doba v ktorej žijeme, a  akým spôsobom všetky vekové kategórie ovplyvňuje modernizácia sveta, ktorý nás obklopuje. Snaha vyjadriť prúdy internetovej energie a online podsvetia sa odráža v každom detaile kolekcie Matrix. Tieto pocity a zmeny, ktorým sa nikto z nás neubránil, sú do detailu odrazené nielen v striktných, minimalistickych a zároveň pohodlných a funkčných modeloch, ale najmä v potlači Matrixu a v štruktúre jeho materiálu. A práve vďaka nadčasovosti potlače bol Matrix relevantný nielen vtedy, ale aj dnes. Kolekcia bola nafotená v priestoroch robotickej vinárne Cyberdog v Prahe @cyberdog_prague a v exkluzívnych fotografiách a videách zachytená opäť Veronikou a Markom Hobson. Naše digitálne modelky perfektne stvárnili krásna Zuzana Nováková @zizu.n a exotická Togi @togipad.

Ako život sám, tak i kolekcia TERRA je všadeprítomná a živelná. Inšpiráciu k nej som čerpala z našej nádhernej planéty Zem, čo sa odrazilo aj v jej mnohofarebnosti, ktorá je však čiastočne potlačená pastelovými tónmi. Mojim zámerom bolo za pomoci vzorov a harmónie farieb vyvolať vo Vás, milé dámy, pocit radosti a vyčariť vám úsmev na tvári, ale tiež navodiť kľud, pokoj a istotu. Je o myšlienke porozumenia a prepojenia s prírodou. Záujem o zdravú planétu sa prejavil aj vo filozofii materiálov a JK Klett v kolekcii TERRA predstavuje okrem prírodných materiálov aj ekologicky nezaťažujúci, recyklovaný Tencel materiál. V TERRA potlači je nenásilne predstavené aj JK Klett logo, ktoré sa v našich potlačiach transformuje do vlastného rukopisu. Modelka Zuzana Stelcová @zuzana_ph, pôsobiaca v Spojených Arabských Emirátoch, sa nežne vyníma v pozadí pohoria Jebel Hafeet a náš posledný “pred-covidový” set bol opäť organizovaný v réžii Veroniky a Marka Hobson.

Keď som s Vlaďkou, ktorá sa kreatívne podieľala aj na posledných troch dezénoch, tvorila kolekciu LIBERTA, ani vo sne by mi  nenapadlo, aké náročné a dlhé covidové obdobie máme všetci pred sebou. Ako možno vycítiť už z jej názvu, motívom LIBERTY je sloboda a národné povedomie. Mojou túžbou bolo vyvolať v ľuďoch hrdosť na svoju vlasť a krajinu, pretože mám pocit, že nám to v Čechách a na Slovensku čoraz viac chýba. A keďže  sama seba stale vnímam ako skutočnú “Čechoslovenku”, voľba národných farieb oboch krajín pre materiály bola veľmi spontánna. Tak boli červená, modrá a biela zakomponované do potlače a nenásilne popretkávané kompozíciou čierneho motívu, ktorý tvorí dominantu v autorskej potlači. Až neskôr, keď som si uvedomila, že táto kolekcia bude kolekciou na celý rok 2021, objavila som v jej vzore cestu symbolizujúcu náročné covidové obdobie. Tvárou kolekcie je topmodelka a filantropka Karolína Bosáková @karolinabosakova a  myšlienka národnej pýchy sa milo spája s piesňou, ktorú s podobnými pocitmi vytvorili a pre náš klip kampane započičali moji dlhoroční priatelia so skupiny No Name @nonamebandsvk. Štvrtý, no  určite nie posledný krát za fotením opäť stoja naši, už skoro dvorní ,Veronika a Mark Hobson.

Tak ako moji milí, našli ste vo vzore kolekcie La Poesia ukrytých lúčnych koníkov, lienky a vážky? Ak som vás na začiatku potrápila otázkou jej skrytého tajomstva, našimi potlačami si vás prajem v dnešnej neistej dobe len príjemne prekvapovať a tešiť. A i keď ešte stále netušíme, čo nás vo svete módy tento rok čaká, viem, že náš JK Klett tvorivý tím už teraz usilovne pracuje na novej potlači, ktorou vás v tejto neistej dobe chceme v čo najbližšej budúcnosti potešiť a povzbudiť zároveň. Ale o tom už niekedy inokedy.

Držte sa v zdraví, moji milí!

S láskou vaša Jitka Klett

Další články

Kabelka odhaľuje našu osobnosť

Aj vám sa občas stáva, že vaša kabelka je bezodná a nič v nej nemôžete nájsť? Nebojte sa, nie ste v tom samé. Každá jedna z nás nesie svoj podiel viny na tom, že si so sebou „vláčime“ doslova celý život. Dôvod je prostý. Ako ženy chceme dobre vyzerať, chceme sa dobre...

RECYKLÁCIA MÓDNYCH TRENDOV

Ako čas plynie, tak sa móda mení, ale vždy si nájde cestu ako sa vrátiť späť a do určitej miery zopakovať. V minulosti a nakoniec aj dnes , oblečenie ktoré sa nám javí ako keby dávno vyšlo z módy si vždy nejakým záhadným spôsobom skôr či neskôr nájde cestu späť. A...

Filmový festival v KVIFF, krásna bodka za letom 2021

Minulý týždeň prebehla v Karlových Varoch jedna z najvýznamnejších spoločenských udalostí v Čechách a jedna z najdôležitejších filmových udalostí v strednej a východnej Európe. Už od roku 1946 sú Karlove Vary International film festival (KVIFF) a zároveň najväčší...

O nákupoch očami štýlového muža.

Do mojich drahých Košíc sa vždy veľmi rada vraciam. Nielen preto, že z východného Slovenska pochádza polovica mojej rodiny, ale tiež značná časť mojej slovenskej klientely. Toto nádherné mesto nazývam svojim rodným, aj ked mnohí z Vás už vedia, že som sa s rodičmi...

Unisex – kontroverzný alebo módny trend?

Výraz unisex bol v móde po prvýkrát použitý v roku 1968 a ku koncu toho istého roku bol vo všetkých pádoch skloňovaný čoraz viac a viac. V obchodných domoch v liberálnych častiach, vtedy konzervatívnych Spojených Štátov, začali rásť oddelenia unisex módy ako huby po...

Mini, midi alebo maxi – čo je pre koho a ako si to obliecť.

Keď sa zamyslím nad históriou šiat a sukní, je naozaj fascinujúce ako nám rozdielne dĺžky dokážu napovedať o konkrétnych obdobiach v ktorých sa postupne vyvíjali a ako úzko sú späté s dobou, v ktorej našli uplatnenie alebo naznačovali príchod niečoho nového. Dnes nám...

Etno – nevyčerpateľný zdroj inšpirácií…

Oblečenie, móda, spôsob života, ba dokonca aj kuchyňa a jedlo v nej sa vyvíjajú z civilizácie na civilizáciu. Nevyvrátiteľným faktom je, že inšpirácie z etnického štýlu, jeho farieb, doplnkov a trendov v pravidelných intervaloch zaplavujú prehliadkové móla celého...

Ako si vyskladať ideálny letný šatník

Žiadny letný šatník nie je kompletný bez základných kúskov, do ktorých sa vám za každých okolností vyplatí investovať. Oblečenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť a pri kombinácii ktorého vytvoríte akýkoľvek potrebný outfit. Takže, ak toto leto chcete prežiť s úsmevom na...

Každý z nás môže raz začať…

Keď som balila náš kufor do Mexika, prebehla mi hlavou myšlienka, že to je snáď prvýkrát, keď si na pracovnú cestu balím pracovné oblečenie v pravom slova zmysle. Tepláky, staré obnosené nohavice, košele a tričká, pracovná obuv. Pracovná cesta s Nadačným Fondom...

Módny priemysel musí byť ako chameleón…

Móda sa vyvíjala v podstate odo dňa, kedy ľudstvo začalo nosiť ručne vyrobené pokrývky tela. Boli vyrobené prevažne z rastlín, zvieracích koží a srsti a dnes by sme ich asi len ťažko nazvali oblečením. Našťastie dávno je za nami tiež obdobie, kedy sa rozličné časti...

Česko verzus Slovensko v boji o štýl?

Určite so mnou budete súhlasiť keď poviem, že Češky a Slovenky sú nádherné ženy a obliekajú sa veľmi rady. Nebála by som sa dokonca tvrdiť, že čo sa celosvetovej krásy týka, sú jednými z najkrajších žien. Máme tu však zaužívané určité módne stereotypy, ktoré sú vďaka...

Je parfum kľúčom aj k vašim spomienkam?

Názov parfum pochádza z latinského “per fumum”, čo doslova znamená “cez dym” a starovekí Rimania a Arabi detailne zdokonaľovali umenie výroby a používania parfumov už 2500 rokov dozadu. Cisár Nero organizoval prepychové hostiny počas ktorých bol ružový a jazmínový...

Byť v pohode aj vďaka farbám – je štýl!

Vedeli ste, že súčasťou krásne vyrezávaných masívnych truhlíc, ktoré v minulosti slúžili ako šatníky našich prababičiek, bolo oblečenie, ktorého názvy vám dnes budú znieť skôr ako pojmy zo slovníka cudzích slov? Áno, medzi najstaršie vývojové prvky v česko-slovenskom...

Nielen o móde s Karolínou Bosákovou

Tento týždeň je pracovne pomerne náročný, preto milá návšteva mojej dlhoročnej priateľky, pôvabnej Karolíny Bosákovej, bola pre mňa skutočne osviežujúca. Prebrali sme ďalšie aktivity v rámci najnovšej spolupráce Happy Hearts a JK Klett . Naše cesty s Karolínou sú tak...

Krátky pohľad na módu očami módneho muža.

S mojim priateľom Antoniom Rubelom, prezidentom Middle East Fashion Week a Middle East Fashion Council sme sa stretli počas mojej nedávnej pracovnej cesty do Spojených Arabských Emirátov. Okrem momentálnej situácie v módnom svete sme sa dotkli aj budúcich pracovných...

Tam kde nič nie je nemožné……Dubaj!

V tomto ročnom období je v tejto viac ako 3 miliónovej metropole neobmedzených možností Blízkeho východu už bližšie ku 40 stupňom Celzia. Nie je teplo. Je priam horúco. Ale teplu a slnku sa v princípe nebránim. Najmä keď zahreje pri každom jednom odchode z...

Kde bolo tam bolo……Dubaj!

Ešte dávno pred obdobím kedy, ako sa vraví, bolo v Dubaji 25% všetkých žeriavov celého sveta, som išla do tejto krajiny na pobreží Perzského zálivu pracovne po prvýkrát. Písal sa rok 2002. Dnes ma sem moje pracovné cesty zavedú niekoľkokrát do roka, aj keď v tomto...

Ako sa aj Veľká noc dá robiť v medzinárodnom štýle.

Aj keď príbeh chlpatých chutných zajačikov s dlhými ušami, ktorí nosia prekrásne pomaľované alebo ešte lepšie čokoládové vajíčka nedáva nejaký logický význam, Veľká noc je bez pochyby najvýznamnejší kresťanský sviatok. Tento rok mám výhodu, keďže som sa presne v jej...

Ako zmena zemepisnej šírky zmení výhľad, ale aj pohľad.

Keby ste mi dali otázku či mám na ostrove radšej večery alebo rána, ubezpečujem Vás, že by som sa nevedela rozhodnuť. Každý okamih zo dňa má pre mňa veľké čaro. Ranný čaj, po ktorom nasleduje môj už roky zabehnutý kozmetický rituál s najspoľahlivejším pomocníkom akého...

Vône, farby a umenie sú na Malorke dôležité aspoň tak, ako futbal.

Už roky má táto myšlienka pre mňa velký význam a s obľubou ju posúvam ďalej: “Ak inšpirácia je ako iskra, motivácia je ako vietor, ktorý ju fúka smerom k ohňu”. Apropo, inšpirácia a ja máme láskyplný vzťah. Čerpám ju všade, doma v Prahe a rovnako teraz v každodenných...