Autorské potlače látok alebo ako tiež vzniká identita módnej značky.

Ako vznikajú inšpirácie a prebieha samotný proces vzniku autorského dezénu JK Klett? Môže jediná potlač látky symbolizovať módnu značku? Keď sa pozrieme napríklad do neďalekej histórie talianskych módnych značiek, určite mi dáte za pravdu, že áno. Pri modeloch Missoni sa nemusíte pozerať na etiketu, pretože samotná potlač vám hneď odhalí o akú módnu značku ide. Za takýmto štýlom sa skrýva práca niekoľkých generácií módnych dizajnérov, ktorí vždy v nových kolekciách zachovávajú image módnej značky. Ja som sa s myšlienkou tvorby vlastných materiálov  pohrávala už pár rokov predtým, než som si to ,najmä z finančných dôvodov, mohla dovoliť. Ponuka dezénov na trhu bola síce široká, no ja som mala stále väčší problém sa s nimi stotožniť, nakoľko mi v nich chýbal príbeh. Rozhodla som sa vytvoriť ten vlastný.

Písal sa rok 2011 keď som sa zoznámila s Kateřinou Adámkovou a navštívila jej galériu Art Residence Gallery v Prahe. Neviem ako návštevu takýchto inšpiratívnych miest vnímate vy, ale moja umelecká duša je v siedmom nebi. Pri každej návšteve galérie vás určite chytí za srdce niekoľko diel a ja som sa pri tejto návšteve nadchla dielami českého umelca Vladimíra Obra. Pri pohľade na farebnosť jeho obrazov dostala moja dávna a nepretržite sa vracajúca myšlienka autorských potlačí konkrétnu podobu, a ja som v tom momente presne vedela, že všetku túto krásu chcem preniesť na moje prvé autorské materiály. Z jeho diel vyžarovala neopísateľná harmónia, čo bol podľa mňa  prvotný podnet, ktorým má jeho tvorba oslovila. Od toho dňa nebolo cesty späť. Časy, keď sme s Kateřinou sedeli dlhé noci u nás doma, sú dnes už len úsmevnou spomienkou. V tom období mal môj syn Oliver 2 roky a my sme na počítači doslova “na kolene” navrhovali dezény a spájali ich do formy, v ktorej by sa dali preniesť na látku. Zo širokého výberu som nakoniec s ťažkým srdcom vybrala 8 kúskov, ktoré sme vo finále okresali len na 6. Bola to skutočne  ťažká voľba. Keď sa totiž umelecké diela prenesú na materiály je ich efekt naozaj dychberúci a výber o to náročnejší. Aj napriek tomu som si práve v týchto neľahkých začiatkoch uvedomovala, že práve nimi začína niečo výnimočné, a že sa v rámci mojej tvorby začínam uberať cestou, ktorá pre mňa bude dominantná aj v budúcnosti. Nemýlila som sa. Kolekcia s prvými autorskými potlačami bola v tom istom roku s veľkým úspechom predstavená na Jitka Klett Gourmet Fashion Show v hoteli Augustín v Prahe a začala nová éra…

Tvorba vlastných materiálov je jeden z najkrajších momentov mojej práce, ale z časového hľadiska aj jeden z najnáročnejších. Niekedy trvá pol roka i viac, kým sa dezén navrhne, po nespočetných úpravách schváli a prenesie do už spomínanej kolekcie, ktorá sa medzičasom navrhuje,  vyberajú sa vhodné kvality materiálov a následne sa vytvára prvá vzorová kolekcia. Potlače prvej kolekcie vznikli na domácej pôde, konkrétne v Libereckej firme u Ing. Radomila Mrklasa.Tvárou mojej prvej kolekcie autorských látok boli Linda Urbanová /Kobosilová/ a Christina Karteri @christinafancydiary. Ešte v začiatkoch, keď som len snívala o svojich vlastných materiáloch, som bola rozhodnutá dať týmto umeleckým dielam aj ďalšiu pridanú hodnotu, a to výberom tých najjemnejších, ľahučkých hodvábnych materiálov, ktoré boli pre moju tvorbu už v tomto období charakteristické.  Autorskými potlačami látok, od ktorých som už nikdy neupustila, sa nadýchané romantické šaty stali charakteristickými pre celú moju tvorbu.

Tí, ktorí ma dobre poznajú vedia, že najväčšie zdroje inšpirácie pre mňa vždy boli a pravdepodobne aj budú príroda, umenie a ich prepojenie. Prirodzeným pokračovaním po prvých úspechoch preto bola druhá kolekcia pod názvom Magic of Elements, ktorá vznikla prenesením  fotografií bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera na materiál. Po prvýkrát som sa zoznámila s pánom prezidentom na akcii mojej dobrej priateľky Márie Tóthovej. Po zhliadnutí knihy jeho fotografií z jeho nespočetných ciest po svete, ktorú práve jej daroval, bolo rozhodnuté. Moja ďalšia dobrá priateľka a klientka Renáta Lenártová mi pomohla zorganizovať stretnutie s pánom prezidentom, ktorého nadchla moja myšlienka preniesť jeho nádherne fotografie na kolekciu látok pre budúcu kolekciu. Naše vzájomne sympatie boli spečatené keď mi umožnil výber zo svojich publikácií a moja finálna voľba padla na jeho fotografie z Islandu a Grónska. Kolekcia, ktorá vznikla na ich základe mala premiéru na veľkej putovnej ART Fashion Show, ktorá sa predstavila v jednom z najluxusnejších hotelov Emirates Palace v Abu Dhabi v Spojených Arabských Emirátoch a postupne putovala do Prahy a mojich drahých Košíc. Na spoluprácu s týmto úžasným človekom spomínam dodnes. Naše stretnutia boli výnimočne, plné zážitkov a zaujímavých okamžikov z jeho ciest a vždy nesmierne obohacujúce. Dodnes máme s pánom prezidentom krásny vzťah, ktorý si nesmierne vážim.

Kolekcia Infinity, pripravovaná v roku 2014 a predstavená v roku 2015, bola v mnohých ohľadoch prvá. Bola to prvá Ready to wear kolekcia. Prvá, ktorá čerpala inšpiráciu z každodenného života okolo mňa naplneného šťastím a jej cieľom bolo vyčariť úsmev na tvárach a spokojnosť mojich klientiek, keď si ju oblečú. A tiež prvá, ktorá priniesla trend tvorby vlastnoručne navrhnutých dezénov, ktorý som už nikdy neopustila. Tak ako sa kvalitné a príjemné materiály stali trademarkom mojej značky, tak sú pre ňu špecifické aj vlastné potlače s príbehom, v ktorých je dominantná kreatívnosť . Aj napriek vtedy nie práve ľahkému obdobiu, keď ma tlačili časové termíny a výroba mojich autorských materiálov bola obrazne povedané “v plienkach”, je Infinity presne taká, aká som chcela aby bola- veselá a plná farebnosti. Vytvorila som ju so spoluautorom Matúšom Kabušom, v tom období študentom architektúry v Prahe. Keďže to zároveň bola prvá kolekcia mojich priamych myšlienok a pocitov, snažila som sa do nej efektívne zapracovať  moje optimistické naladenie a všetky moje pozitívne myšlienky. Som presvedčená, že sa my to podarilo, čo myslíte?

V roku 2015, keď som začala tvoriť letnú kolekciu Brella na rok 2016, som mala úraz a bola som nútená ležať na lôžku. So spoluautormi Matúšom Kabušom a Michalom Hollým, vtedajším študentmi architektúry v Prahe, ktorí sa na nej podieľali najma po technickej stránke, máme veľa úsmevných príhod z čias jej príprav. S úsmevom spomínam, ako na striedačku sedeli vedľa mňa na posteli a držali mi iPad nad hlavou, aby som vôbec mohla tvoriť.  Kolekcia Brella je naoko plná kontrastov.  Zámerom bolo spojiť romantické vzory a geometrickosť, ktorá je do určitej miery príznačná aj pre pravidelnosť v živote, a tým vytvoriť asymetriu, ktorá bude v symbióze. Brella je zaujímavá tým, že sú do nej zakomponované aj ručne maľované prvky motívov v zelenej farbe, ktoré sme spolu s mojimi spoluautormi, a v tom období mojou asistentkou Petrou Javůrkovou, skutočne jeden po druhom maľovali do už vytlačeného vzoru potlače. Na skle maľovaný vzor bol neskôr prenesený na detailnú úpravu do počítača a vzápätí na materiál. Tento proces, ktorý sa niekomu môže javiť ako prechádzka ružovou záhradou, je v skutočnosti nesmierne náročný na detaily. Kolekcia Brella má pre mňa veľký význam z mnohých dôvodov. Keďže pri každej potlači som sa snažila zdokonaliť aj jej kvalitu, jedným z nich je aj prvá realizácia práve tejto potlače v zahraničí, konkrétne v Taliansku. Vďaka dlhým rokom skúsenosti mali práve Taliani v tom čase, najmä na hodvábe, najkvalitnejšiu potlač. Ďaľším je nepochybne aj jej názov, ktorý je spomienkou a prejavom úcty i obdivu k mojej blízkej priateľke, významnej európskej choreografke Bobe Brella, ktorá v roku 2014 podľahla boju so zákernou chorobou. Tvárou kampane pre kolekciu Brella bola Miss Universe Maďarsko 2014, Henrietta Kelemen @kelemenheni.

Po úžasných odozvách na letnú kolekciu Brella som sa rozhodla, že sa prispôsobím svetovému trendu tvorby kolekcií 2 krát do roka- na obdobie jar/leto a jeseň/zima. Na mnohonásobné podnety môjho priateľa Aliho Mirzu  žijúceho v  Dubaji, ktorý je  pôvodom z Pakistanu, mi po dlhom čase bola predstavená umelecká tvorba jeho brata, maliara Irfana Mirzu, dlhodobo pôsobiaceho v Spojených Štátoch. Nadšená po naštudovaní jeho diel som sa rozhodla, že budú ďalšou inšpiráciou v novej kolekcii Ready to Wear. Ako podklad na grafické stvárnenie som si nakoniec vybrala dve maľby, ktoré ma zaujali najviac. V jeho obrazoch som ako žena s kreatívnym okom i dušou cítila  odraz  neistej politickej situácie na celom svete, a keďže sa mojou tvorbou snažím reagovať aj na aktuálne a horúce témy, rozhodla som sa túto turbulentnosť doby preniesť aj do novej kolekcie ESPIRITY. Aj preto som na výrobu materiálu zámerne vybrala mix farieb pôsobiacich naoko veľmi harmonicky, ale pri hlbokom zamyslení zároveň aj kontroverzne, miestami dokonca až búrlivo. Tvárou tejto kolekcie sa stala úspěšná česká modelka Kateřina Kubátová  @kata_kubatova. Pri ESPIRITY som pri výrobe a potlači materiálov začala spolupracovať s tureckými firmami a časť produkcie látok sa z Talianska presunula do Istanbulu.

Po kolekciách plných farieb a štruktúry a ako ja vravím plných hluku, som mala potrebu tvoriť veci, ktoré akoby evokujú ticho. Okrem toho sa nám stále viac rozširovala stabilná  klientela, ktorá sa vyslovene tešila na nové potlače a ja som im aj týmto spôsobom chcela vytvoriť harmóniu v šatníku a uľahčiť výber. Túžila som, aby v skrini vždy objavili niečo nové, ale stále typické pre moju tvorbu. Inšpiráciu z tvorby rôznych umelcov som čerpala aj vo svojej kolekcii Estrella, pri ktorej sme si skvelú spoluprácu s Michalom Hollým opäť zopakovali. Tvárou kampane Estrella bola úspešná slovenská modelka Denisa Atlas @deni_atlas, ktorá po dlhých rokoch modelingu v súčasnosti pôsobí ako inštruktorka Hatha jogy v Rakúsku. Na môj podnet, a v snahe vytvoriť minimalistickú čistú potlač v kombinácii malého množstva farieb, Michal navrhol čerpať z tvorby môjho obľúbeného španielskeho maliara Joan Miróa. Inšpirovaní čistotou a prehľadnosťou jeho diel a ich detailným štúdiom sme nakreslili našu vlastnú produkciu, ktorá dostala reálnu formu v 2 odtieňoch, modrej a červenej. Potlač s triezvymi líniami sa opäť realizovala v Taliansku a v Turecku.

Vždy som sa snažila mojou tvorbou a prostredníctvom dezénov a farieb potlače reagovať a reflektovať na súčasný svet a odraziť môj kreatívny pohľad naň. Moja snaha je ukázať vám, že aj prostredníctvom módy dokážeme vyjadriť vlastný názor. Aj táto kreatívna sloboda prispieva k tomu, že sa vo svojom odeve budete cítiť originálne a zakaždým jedinečné. Možno práve preto aj zarytí uznávači jednofarebnosti si už cestu k nášmu spoločnému farebnému svetu potlačí našli a pre mňa je najväčšou odmenou a výzvou keď mi klientka, ktorá bola absolútnou vyznávačkou jednofarebného štýlu povie: “Jitka ty si ma naučila nosiť printy”. Čo ma však ešte viac posúva a teší je, keď doplní: “ Tvoje printy, pretože tie, čo nájdem bežne v obchodoch, tým niečo chýba”. Ja doplním, že im možno chýba príbeh, ktorý mi do každej našej novej látky citlivo vkladáme. Čaká vás príbeh ďalších ôsmych, ale to je už na ďaľší blog. 

 

Držte sa v zdraví, moji milí!

 

S láskou vaša Jitka Klett

Další články

Kabelka odhaľuje našu osobnosť

Aj vám sa občas stáva, že vaša kabelka je bezodná a nič v nej nemôžete nájsť? Nebojte sa, nie ste v tom samé. Každá jedna z nás nesie svoj podiel viny na tom, že si so sebou „vláčime“ doslova celý život. Dôvod je prostý. Ako ženy chceme dobre vyzerať, chceme sa dobre...

RECYKLÁCIA MÓDNYCH TRENDOV

Ako čas plynie, tak sa móda mení, ale vždy si nájde cestu ako sa vrátiť späť a do určitej miery zopakovať. V minulosti a nakoniec aj dnes , oblečenie ktoré sa nám javí ako keby dávno vyšlo z módy si vždy nejakým záhadným spôsobom skôr či neskôr nájde cestu späť. A...

Filmový festival v KVIFF, krásna bodka za letom 2021

Minulý týždeň prebehla v Karlových Varoch jedna z najvýznamnejších spoločenských udalostí v Čechách a jedna z najdôležitejších filmových udalostí v strednej a východnej Európe. Už od roku 1946 sú Karlove Vary International film festival (KVIFF) a zároveň najväčší...

O nákupoch očami štýlového muža.

Do mojich drahých Košíc sa vždy veľmi rada vraciam. Nielen preto, že z východného Slovenska pochádza polovica mojej rodiny, ale tiež značná časť mojej slovenskej klientely. Toto nádherné mesto nazývam svojim rodným, aj ked mnohí z Vás už vedia, že som sa s rodičmi...

Unisex – kontroverzný alebo módny trend?

Výraz unisex bol v móde po prvýkrát použitý v roku 1968 a ku koncu toho istého roku bol vo všetkých pádoch skloňovaný čoraz viac a viac. V obchodných domoch v liberálnych častiach, vtedy konzervatívnych Spojených Štátov, začali rásť oddelenia unisex módy ako huby po...

Mini, midi alebo maxi – čo je pre koho a ako si to obliecť.

Keď sa zamyslím nad históriou šiat a sukní, je naozaj fascinujúce ako nám rozdielne dĺžky dokážu napovedať o konkrétnych obdobiach v ktorých sa postupne vyvíjali a ako úzko sú späté s dobou, v ktorej našli uplatnenie alebo naznačovali príchod niečoho nového. Dnes nám...

Etno – nevyčerpateľný zdroj inšpirácií…

Oblečenie, móda, spôsob života, ba dokonca aj kuchyňa a jedlo v nej sa vyvíjajú z civilizácie na civilizáciu. Nevyvrátiteľným faktom je, že inšpirácie z etnického štýlu, jeho farieb, doplnkov a trendov v pravidelných intervaloch zaplavujú prehliadkové móla celého...

Ako si vyskladať ideálny letný šatník

Žiadny letný šatník nie je kompletný bez základných kúskov, do ktorých sa vám za každých okolností vyplatí investovať. Oblečenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť a pri kombinácii ktorého vytvoríte akýkoľvek potrebný outfit. Takže, ak toto leto chcete prežiť s úsmevom na...

Každý z nás môže raz začať…

Keď som balila náš kufor do Mexika, prebehla mi hlavou myšlienka, že to je snáď prvýkrát, keď si na pracovnú cestu balím pracovné oblečenie v pravom slova zmysle. Tepláky, staré obnosené nohavice, košele a tričká, pracovná obuv. Pracovná cesta s Nadačným Fondom...

Módny priemysel musí byť ako chameleón…

Móda sa vyvíjala v podstate odo dňa, kedy ľudstvo začalo nosiť ručne vyrobené pokrývky tela. Boli vyrobené prevažne z rastlín, zvieracích koží a srsti a dnes by sme ich asi len ťažko nazvali oblečením. Našťastie dávno je za nami tiež obdobie, kedy sa rozličné časti...

Česko verzus Slovensko v boji o štýl?

Určite so mnou budete súhlasiť keď poviem, že Češky a Slovenky sú nádherné ženy a obliekajú sa veľmi rady. Nebála by som sa dokonca tvrdiť, že čo sa celosvetovej krásy týka, sú jednými z najkrajších žien. Máme tu však zaužívané určité módne stereotypy, ktoré sú vďaka...

Je parfum kľúčom aj k vašim spomienkam?

Názov parfum pochádza z latinského “per fumum”, čo doslova znamená “cez dym” a starovekí Rimania a Arabi detailne zdokonaľovali umenie výroby a používania parfumov už 2500 rokov dozadu. Cisár Nero organizoval prepychové hostiny počas ktorých bol ružový a jazmínový...

Byť v pohode aj vďaka farbám – je štýl!

Vedeli ste, že súčasťou krásne vyrezávaných masívnych truhlíc, ktoré v minulosti slúžili ako šatníky našich prababičiek, bolo oblečenie, ktorého názvy vám dnes budú znieť skôr ako pojmy zo slovníka cudzích slov? Áno, medzi najstaršie vývojové prvky v česko-slovenskom...

Nielen o móde s Karolínou Bosákovou

Tento týždeň je pracovne pomerne náročný, preto milá návšteva mojej dlhoročnej priateľky, pôvabnej Karolíny Bosákovej, bola pre mňa skutočne osviežujúca. Prebrali sme ďalšie aktivity v rámci najnovšej spolupráce Happy Hearts a JK Klett . Naše cesty s Karolínou sú tak...

Krátky pohľad na módu očami módneho muža.

S mojim priateľom Antoniom Rubelom, prezidentom Middle East Fashion Week a Middle East Fashion Council sme sa stretli počas mojej nedávnej pracovnej cesty do Spojených Arabských Emirátov. Okrem momentálnej situácie v módnom svete sme sa dotkli aj budúcich pracovných...

Tam kde nič nie je nemožné……Dubaj!

V tomto ročnom období je v tejto viac ako 3 miliónovej metropole neobmedzených možností Blízkeho východu už bližšie ku 40 stupňom Celzia. Nie je teplo. Je priam horúco. Ale teplu a slnku sa v princípe nebránim. Najmä keď zahreje pri každom jednom odchode z...

Kde bolo tam bolo……Dubaj!

Ešte dávno pred obdobím kedy, ako sa vraví, bolo v Dubaji 25% všetkých žeriavov celého sveta, som išla do tejto krajiny na pobreží Perzského zálivu pracovne po prvýkrát. Písal sa rok 2002. Dnes ma sem moje pracovné cesty zavedú niekoľkokrát do roka, aj keď v tomto...

Ako sa aj Veľká noc dá robiť v medzinárodnom štýle.

Aj keď príbeh chlpatých chutných zajačikov s dlhými ušami, ktorí nosia prekrásne pomaľované alebo ešte lepšie čokoládové vajíčka nedáva nejaký logický význam, Veľká noc je bez pochyby najvýznamnejší kresťanský sviatok. Tento rok mám výhodu, keďže som sa presne v jej...

Ako zmena zemepisnej šírky zmení výhľad, ale aj pohľad.

Keby ste mi dali otázku či mám na ostrove radšej večery alebo rána, ubezpečujem Vás, že by som sa nevedela rozhodnuť. Každý okamih zo dňa má pre mňa veľké čaro. Ranný čaj, po ktorom nasleduje môj už roky zabehnutý kozmetický rituál s najspoľahlivejším pomocníkom akého...

Vône, farby a umenie sú na Malorke dôležité aspoň tak, ako futbal.

Už roky má táto myšlienka pre mňa velký význam a s obľubou ju posúvam ďalej: “Ak inšpirácia je ako iskra, motivácia je ako vietor, ktorý ju fúka smerom k ohňu”. Apropo, inšpirácia a ja máme láskyplný vzťah. Čerpám ju všade, doma v Prahe a rovnako teraz v každodenných...